KRZYSZTOF
WERMIŃSKI

CHOROBY PROKTOLOGICZNE

Rodzaje chorób proktologicznych, najczęstrze przyczyny, objawy, sposoby leczenia, wskazania, opisy zabiegów 

PROKTOLOGIA

Proktologia jest częścią chirurgii zajmującą się schorzeniami końcowego odcinka przewodu pokarmowego czyli odbytnicy, kanału odbytu i samego odbytu oraz okolicy okołoodbytowej.

Najczęstszymi chorobami jakimi zajmuje się chirurg proktolog są hemoroidy i żylaki odbytu, szczeliny odbytu, przetoki i ropnie okołoodbytnicze, stany zapalne jelit i okolicy okołoodbytowej, nowotwory odbytnicy, odbytu. Ponadto zmiany guzowate takie jak kłykciny kończyste, polipy włókniste, zmiany skórne okolicy odbytu.
Do proktologa należy zgłosić się gdy pojawią się następujące objawy:

1. Krew lub śluz w i na stolcu, na papierze;
2. Zmiana rytmu wypróżnień;
3. Ołówkowate czyli bardzo cienkie stolce;
4. Ból, świąd lub pieczenie okolicy odbytu;
5. Bolesne wypróżnienia;
6. Uczucie niepełnego wypróżnienia;
7. Zaparcia lub biegunki, wzdęcia;
8. Bóle dołem brzucha;
9. Utrata masy ciała;
10. Nie trzymanie gazów i/lub stolca;
11. Wyczuwalny guz w okolicy odbytu;

Wizyta (konsultacja) proktologiczna

W czasie wizyty lekarz zbierze od pacjenta dokładny wywiad, zapyta się o występowanie powyższych objawów, wywiad rodzinny czyli występowanie chorób w rodzinie, szczególnie chorób nowotworowych. Istotną informacją jest również dieta jaką stosuje chory, tryb życia, używki. Istotne jest aby pacjent w czasie wizyty miał ze sobą pełną dokumentację medyczną: wypisy ze szpitali, opisy wykonanych wcześniej badań.

Per rectum

Jest to pierwszy i najistotniejszy element badania proktologicznego, lekarz najpierw ogląda a następnie bada palcem okolicę odbytu, potem po założeniu palca do odbytnicy dokładnie bada ścianę odbytnicy i kanału odbytu. Ocenia się napięcie zwieraczy, bolesność badania i inne. W moim gabinecie badanie to najczęściej wykonuję w pozycji kolanowo łokciowej – pacjent klęka na leżance i podpiera się na łokciach. Taka pozycja daje najlepszy wgląd w okolicę odbytu. Badanie odbywa się w specjalnych majtkach jednorazowych. Inną pozycją jest pozycja na boku.

Anoskopia

Jest to wziernikowanie końcowej części odbytnicy – tak zwanej bańki odbytnicy. Lekarz zakłada do odbytnicy specjalny wziernik ze źródłem światła i dokładnie ogląda wnętrze bańki odbytnicy oraz kanału odbytu oceniając śluzówkę odbytnicy, hemoroidy, poszukuje patologii w dostępnym zakresie badania. Badanie to nie wymaga przygotowania.

Rektoskopia

Jest to badanie endoskopowe sztywnym wziernikiem obejmujące całą odbytnicę. Ocenia się wówczas śluzówkę odbytnicy. Do rektoskopii należ się przygotować: na 2 dni przed badaniem stosujemy dietę płynną, w dzień poprzedzający badanie oraz kilka godzin przed badaniem pacjent wykonuje sobie wlew doodbytniczy (Enema lub inny preparat). Należ również poinformować lekarza o chorobach towarzyszących oraz stosowanych lekach.

Kontakt

Gabinet mieści się w Tarnowskich Górach Strzybnicy, 
ul. Starowapienna 32 
telefon kontaktowy i rejestracja (po godz. 16.00): 577 642 224